Maszyna do peletu ze słomy – szeroko stosowana technologia
Słoma to ogólne określenie na pozostałości po zbiorach z roślin zbożowych, takich jak ryż, pszenica, kukurydza itp. Słoma jest najważniejszym pod względem ilościowym pozostałościami rolniczymi w Europie. Według szacunków około 23 mln ton suchej biomasy słomy będzie dostępnych każdego roku w 15 stanach.
Przekształcanie surowca w gotowy produkt
Dzięki obfitości dostępnej słomy możliwa jest produkcja peletów ze słomy na dużą skalę. A teraz technologia pelletu ze słomy jest szeroko stosowana, a maszyny do produkcji pelletu ze słomy są dostępne na całym świecie, co sprawia, że pellety ze słomy są popularne do produkcji ciepła i energii.
Ze względu na zdrewniały skład, słomę można wykorzystać do produkcji masy słomkowej lub przerobić ją na pelet ze słomy. Jednak zgodnie ze szczególnymi cechami słomy, procedury granulowania słomy można podsumować w następujący sposób:
Przygotowanie surowców: Słomki zwykle mają wysoki potencjał pylenia, na który wpływa sposób zbioru. W związku z tym słomę należy odsiewać przed zanieczyszczeniami, takimi jak kurz, który może wpływać na jakość peletów ze słomy i inne materiały obce, takie jak kamienie, metale oraz takie, które mogą uszkodzić granulator w następujących procedurach.
Rozdrabnianie: Biomasa słomy to materiał ruropodobny lub ruropodobny o średnicy od 4 do 8 mm i grubości ścianki około 0,3-0,6 mm. Dzięki strukturze podobnej do rurki/rury, słomę można łatwo przetwarzać i uzyskać pożądaną wielkość cząstek. Ogólnie rzecz biorąc, mielenie słomek, w tym cięcie i siekanie słomek.
Suszenie: Zwykle słoma dostarczana jest w postaci suszonej powietrzem beli o wilgotności około 15%, co jest właściwe dla produkcji peletu ze słomy. Dlatego często pomija się suszenie peletów ze słomy. Nawet jeśli suszenie jest potrzebne do produkcji peletów ze słomy, słoma wymaga znacznie mniej suszenia w porównaniu z trocinami.
Kondycjonowanie: Słoma wymaga specjalnego kondycjonowania, aby osiągnąć pożądaną twardość. Kondycjonowanie słomy obejmuje zastosowanie pary (i/lub wody) oraz dodanie środków wiążących lub dodatków.
Granulowanie: Podczas granulowania należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak zawartość wilgoci w materiale, gęstość, wielkość cząstek, wytrzymałość włókien i naturalny środek wiążący, ponieważ mogą one wpływać na jakość granulek.