chirurg stomatolog

Chirurg stomatolog a dentysta

Stomatolodzy współpracują w celu utrzymania, naprawy, oceny i wykonywania zabiegów na ustach i zębach pacjentów w celu zapewnienia optymalnego zdrowia jamy ustnej. Chociaż wykonują podobne zadania, stomatolodzy i chirurdzy stomatolodzy mają różne obowiązki dotyczące potrzeb pacjentów. Poznanie obowiązków każdego zawodu lub dodatkowej edukacji, którą profesjonaliści chcą zostać chirurgiem, może pomóc w podjęciu decyzji, która kariera jest dla Ciebie odpowiednia. W tym artykule omówimy, co robią chirurdzy stomatolodzy i dentyści i zbadamy różnice między tymi dwoma pozycjami.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Dentyści zazwyczaj kierują pacjentów do chirurgów stomatologów na bardziej skomplikowane operacje, które wymagają unikalnej oceny, narzędzi lub technik radzenia sobie z bólem. Niektóre zadania, które wykonują chirurdzy stomatolodzy, obejmują:

  • Ekstrakcja: Jest to proces usuwania zębów ze szczęki. Jedną z powszechnych procedur ekstrakcji jest usunięcie zbitych zębów mądrości.
  • Implanty: Przeciwieństwem ekstrakcji, implant jest wstawienie protez dentystycznych, takich jak mosty, protezy, korony lub metalowe korzenie. Te sztuczne części mogą wyglądać jak zwykły ząb i mogą pomóc w uniknięciu problemów, takich jak stłoczenie zębów.
  • Korekcyjna operacja szczęki: Ta procedura, zwana również chirurgią ortognatyczną, rozwiązuje wszelkie problemy w samej szczęce, aby pomóc wyrównać szczęki i zęby, poprawiając ich funkcję. Może to ułatwić żucie, poprawić problemy z połykaniem i poprawić bezdech senny.
  • Leczenie urazów twarzy: może to obejmować problemy, takie jak wypadanie zębów w wyniku wypadku, zwichnięta szczęka lub złamania kości wokół szczęki. Chirurdzy jamy ustnej oceniają, diagnozują, leczą i przeprowadzają operacje pod kątem tych problemów.
  • Leczenie TMJ: Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego to ból lub dyskomfort spowodowany problemami w stawie łączącym szczękę z czaszką. W takich przypadkach chirurdzy stomatolodzy mogą zapewnić pacjentom opcje leczenia w domu lub przeprowadzić operację w celu poprawy funkcji stawów.
  • Usunięcie guza: Ten rodzaj zabiegu może być konieczny, jeśli pacjent ma guzy nowotworowe w ustach lub wokół nich. Mogą one również uzupełniać inne opcje leczenia, takie jak promieniowanie.
  • Usuwanie tkanek miękkich: Chirurdzy jamy ustnej mogą również usuwać tkanki miękkie, takie jak części dziąseł, w celu poprawy ogólnej funkcji jamy ustnej pacjentów. Może to obejmować takie zabiegi, jak przeszczep dziąseł, który zapobiega cofaniu się dziąseł.
  • Podawanie znieczulenia: W zależności od długości, intensywności i oczekiwanego bólu zabiegu chirurdzy mogą również podawać pacjentom znieczulenie.