chirurg stomatolog

Jakie procedury wykonuje chirurg stomatolog? 

Już sama nazwa jasno wskazuje, co robi chirurg stomatolog w odniesieniu do stomatologii, jednak jeśli jesteś jak większość ludzi, prawdopodobnie nie wiesz, o jakie konkretnie procedury chodzi. Nie martw się, ponieważ w tym artykule wymienimy konkretne procedury dentystyczne, które mogą być wykonywane tylko przez specjalistę dentystę.

Najpopularniejsze zabiegi stomatologiczne

Prawdopodobnie najczęstszymi zabiegami stomatologicznymi są te, które dotyczą korzeni i miazgi zębów. Obejmują one leczenie kanałowe, pulpotomię lub otwarcie komory miazgi w celu drenażu infekcji, pulpektomię lub usunięcie miazgi z komory miazgi zęba. Innym powszechnym zabiegiem związanym z korzeniami i miazgą zębów jest apikoektomia. Odwiedź: https://www.luxdentica.pl/specjalistyczna-chirurgia-stomatologiczna.

Dla osób z ciężkimi schorzeniami jamy ustnej czasami wykonanie wyżej wymienionych zabiegów nie wystarczy. Zdarza się, że chirurg stomatolog musi wykonać resekcję końca korzenia zęba, która polega na usunięciu wierzchołka zęba i chirurgicznym usunięciu chorego materiału.

Zabiegi chirurga stomatologicznego

Dopasowanie protetyki dentystycznej (korony lub czapki, licówki, mosty, implanty i protezy) to również coś, co robią chirurdzy stomatolodzy. Te protezy, zwłaszcza protezy, muszą być dopasowane chirurgicznie do pacjenta. Jednak pomijając estetykę, chirurdzy stomatolodzy faktycznie wykonują „prawdziwe” brudne prace chirurgiczne, takie jak wycięcie wierzchołka lub usunięcie części struktury kości.

Chirurg stomatolog to tak naprawdę tylko dentysta, który specjalizuje się w zaawansowanych procedurach dentystycznych, chociaż mógł przejść bardziej zaawansowane szkolenie. Jeśli jesteś jak większość ludzi, którzy nie boją się fotela dentystycznego, prawdopodobnie myślisz, że dentyści są dobrzy tylko do czyszczenia zębów i dopasowywania protez dentystycznych, ale jak widać z góry, mają również kwalifikacje do wykonywania chirurgicznych zabiegów stomatologicznych.

Podobnie jak w każdej innej gałęzi medycyny, lekarz musi ustalić, czy potrzebujesz którejś z wyżej wymienionych procedur, zanim wykona ją na Tobie. Innym dość powszechnym zabiegiem chirurgicznym w stomatologii jest usuwanie zatrzymanych zębów mądrości. Możesz pomyśleć, że to tylko zwykła ekstrakcja zębów, ale tak nie jest. Polega na zrobieniu zdjęć rentgenowskich zębów, a następnie przecięciu tkanki dziąseł w celu usunięcia zatrzymanych zębów.