Kiedy przysługuje odszkodowanie za błąd przy porodzie

Jeżeli urodziłaś dziecko niepełnosprawne, to od czasu urodzenia dziecka przysługuje Ci prawo do odszkodowania w wysokości co najmniej 50 000 złotych. Pamiętaj, że termin dochodzenia roszczenia ulega przedłużeniu do 3 lat, jeżeli dopiero w tym okresie dowiedziałaś się o tym, że twoje dziecko urodziło się z powikłaniami, które wynikły z błędu lekarskiego. Odszkodowanie za błąd przy porodzie bywa bardzo trudne do uzyskania. Jest tak dlatego, że przeważnie ciężko jest udowodnić, że błąd lekarski miał wpływ na powstanie wad wrodzonych.

Kancelaria prawna w walce z błędami medycznymi

Niestety, wiele jest przypadków, w których przy porodzie dochodzi do błędów medycznych. W wyniku takich błędów może dojść do poważnych konsekwencji zdrowotnych dla kobiety bądź dziecka. W takiej sytuacji można ubiegać się o odszkodowanie na drodze sądowej. Jeżeli jednak w takiej sprawie nie udało się uzyskać satysfakcjonującego wyniku, to można udać się do kancelarii prawnej, która zajmuje się tego typu sprawami. Kancelaria prawna może pomóc w uzyskaniu odszkodowania za błąd medyczny.

Jakie błędy medyczne podlegają odszkodowaniu

Największe problemy z uzyskaniem odszkodowania za błąd przy porodzie występują wtedy, kiedy błąd lekarski nie wywołał żadnych konkretnych wad u dziecka. W takiej sytuacji oczywiście można domagać się odszkodowania, ale jest ono zazwyczaj znacznie niższe niż w przypadku urodzenia dziecka z poważnymi powikłaniami lub wadami. W takich sytuacjach odszkodowanie za błąd przy porodzie jest przyznawane w wysokości do 3000 złotych. Jest to niezwykle mała kwota, dlatego też wielu rodziców decyduje się nie walczyć o nią. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku gdy dziecko urodziło się ze wrodzoną wadą, a lekarz nie skierował cię na odpowiednie badania, to odszkodowanie jest przyznawane w wysokości od 10 000 do 20 000 złotych.

Podsumowanie roli kancelarii prawnej przy błędzie podczas porodu

Kancelarie prawne mogą pomóc w zgromadzeniu dowodów i ustaleniu, czy doszło do błędu, ale nie mogą prowadzić dochodzenia w sprawie błędu. Warto pamiętać, że w przypadku błędu medycznego można ubiegać się o odszkodowanie niezależnie od tego, czy szkoda została wyrządzona przez lekarza, czy przez szpital. Warto także pamiętać, że błąd medyczny może dotyczyć zarówno leczenia, jak i diagnostyki. Kancelaria prawna może także pomóc uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny, który doprowadził do śmierci dziecka lub matki.