Klimatyzacja z funkcją grzania

Wielozadaniowa jednostka – klimatyzacja z funkcją grzania 

Jeśli masz pojęcie o energii odnawialnej, być może słyszałeś o pompach ciepła. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie myślą o powietrznych lub gruntowych pompach ciepła, które pobierają ciepło z powietrza lub ziemi i wykorzystują je do ogrzewania domu. Zasadniczo to właśnie robi klimatyzacja – w dzisiejszych czasach większość jednostek jest połączona, więc może oferować ogrzewanie i chłodzenie.

Jak działa taki system?

Ogrzewanie i klimatyzacja działają na zasadzie wytwarzania ciepła lub chłodnego powietrza w cyklu chłodniczym ze sprężaniem pary. Chemiczny czynnik chłodniczy przenosi ciepło z jednej części systemu do drugiej, a następnie je uwalnia. System składa się z czterech elementów, które współpracują ze sobą, aby tak się stało:

  1. Sprężarka: Sprężarka ściska czynnik chłodniczy lub chłodziwo i zamienia go w gorący gaz pod wysokim ciśnieniem, który jest następnie pompowany do skraplacza.
  2. Skraplacz: Skraplacz to długa zwinięta rura, która znajduje się w jednostce zewnętrznej. Czynnik chłodniczy przepływa przez niego, a następnie ciepło rozprasza się do otoczenia za pomocą wentylatora. Po ochłodzeniu zamienia się z powrotem w ciecz i przechodzi do zaworu rozprężnego.
  3. Zawór rozprężny: Zawór rozprężny obniża ciśnienie czynnika chłodniczego i przywraca go do pełnego stanu ciekłego przed wpompowaniem do parownika.
  4. Skraplacz: Podobnie jak skraplacz, parownik jest rurą o długich zwojach. W tej wężownicy jest mniejsze ciśnienie, więc czynnik chłodniczy zamienia się w gaz i odparowuje. Wyciąga ciepło z powietrza, aby wykorzystać je jako energię, która napędza przemianę cieczy w gaz. Gaz pochłania ciepło, a wentylator wydmuchuje wytwarzane przez nie zimne powietrze po pomieszczeniu.

Po zakończeniu tego cyklu gaz pod niskim ciśnieniem powróci do sprężarki, aby cykl mógł się rozpocząć od nowa.

Kontrola klimatu

Istnieje wiele korzyści z zainstalowania połączonego urządzenia grzewczego i klimatyzacyjnego. Oczywiście główną korzyścią jest to, że możesz zarówno ogrzewać, jak i chłodzić swój dom. Ale co z zaletami w porównaniu z innymi systemami klimatyzacji? Oto krótkie podsumowanie zalet systemu split lub multi-split:

Dzięki systemowi multi-split, który oferuje połączenie ogrzewania i klimatyzacji, możesz kontrolować temperaturę różnych części domu lub lokalu biznesowego. Możesz ogrzewać lub chłodzić różne obszary tak mocno lub tak mało, jak potrzebujesz, zapewniając, że zawsze czujesz się komfortowo, niezależnie od pogody na zewnątrz.