Leczenie alkoholizmu – Wrocław

Żmudny proces dochodzenia do siebie – leczenie alkoholizmu (Wrocław)

Pokonywanie zaburzeń związanych z używaniem alkoholu jest procesem ciągłym, który może obejmować niepowodzenia.Ponieważ może to być przewlekła, nawracająca choroba, wytrwałość jest kluczowa. Rzadko zdarza się, aby ktoś raz poszedł na leczenie, a potem już nigdy więcej nie pił. Częściej ludzie muszą wielokrotnie próbować rzucić palenie lub wycofać się, doświadczać nawrotów, uczyć się od nich, a następnie próbować dalej. Dla wielu, ciągła obserwacja u dostawcy leczenia ma kluczowe znaczenie dla przezwyciężenia problemów związanych z piciem.

Nawrót jest częścią procesu leczenia

Nawrót jest powszechny wśród osób, które przezwyciężają problemy alkoholowe. Osoby z problemami z piciem najczęściej wracają do nałogu w okresach stresu lub w kontakcie z osobami lub miejscami związanymi z piciem w przeszłości.

Podobnie jak u niektórych osób z cukrzycą lub astmą mogą wystąpić zaostrzenia choroby, nawrót picia może być postrzegany jako chwilowa przeszkoda w pełnym wyzdrowieniu, a nie całkowita porażka. Poszukiwanie profesjonalnej pomocy może zapobiec nawrotom – terapie behawioralne mogą pomóc ludziom rozwinąć umiejętności unikania i przezwyciężania wyzwalaczy, takich jak stres, które mogą prowadzić do picia. Większość ludzi korzysta z regularnych badań kontrolnych u dostawcy leczenia. Leki mogą również zniechęcać do picia w okresach, w których dana osoba może być bardziej narażona na nawrót choroby (np. rozwód, śmierć członka rodziny).

Depresja i lęk często idą w parze z intensywnym piciem. Badania pokazują, że osoby uzależnione od alkoholu są dwa do trzech razy bardziej narażone na poważną depresję lub stany lękowe w ciągu swojego życia. Rozwiązując problemy związane z piciem, ważne jest również, aby szukać leczenia wszelkich towarzyszących problemów zdrowotnych i psychicznych.

Porady dla przyjaciół i członków rodziny

Opieka nad osobą mającą problemy z alkoholem może być bardzo stresująca. Ważne jest, aby starając się pomóc ukochanej osobie, znaleźć sposób na zadbanie również o siebie. Pomocne może być szukanie wsparcia u innych, w tym przyjaciół, rodziny, społeczności i grup wsparcia. Jeśli rozwijasz własne objawy depresji lub lęku, pomyśl o szukaniu profesjonalnej pomocy dla siebie. Pamiętaj, że Twoja ukochana osoba jest ostatecznie odpowiedzialna za zarządzanie swoją chorobą.

Jednak Twój udział może mieć duże znaczenie. Na podstawie doświadczenia klinicznego wielu pracowników służby zdrowia uważa, że ​​wsparcie ze strony przyjaciół i członków rodziny jest ważne w przezwyciężaniu problemów alkoholowych. Jednak przyjaciele i rodzina mogą nie mieć pewności, jak najlepiej zapewnić potrzebne wsparcie. Wymienione poniżej grupy dla rodziny i przyjaciół mogą być dobrym punktem wyjścia.