Kordyceps

Który rodzaj grzybów kordyceps wybrać?

Grzyby Cordyceps wydają się być teraz w modzie. Widzisz je w każdym adaptogenie i suplemencie przedtreningowym. Mówi się o nich szeroko w społeczności grzybów i są one jednym z najlepszych pożywienia. O co więc tyle szumu wokół tego fascynującego grzyba? Najpierw zbadajmy dokładnie, czym jest ten grzyb i jakie korzyści może przynieść Twojemu zdrowiu. Następnie przyjrzymy się popularnym odmianom Cordyceps na rynku i pomożemy rozszyfrować, czego szukać w suplemencie Cordyceps.

Czym są grzyby Cordyceps?

Grzyby Cordyceps to grzyby pasożytnicze, które obejmują ponad 400 różnych gatunków. Rosną na całym świecie w krajach takich jak Chiny, Japonia, Indie, Stany Zjednoczone, Australia, Peru, Boliwia i wiele innych. Zwykle infekują owady i stawonogi, przy czym każdy gatunek Cordyceps infekuje bardzo specyficznego robaka. Cykl życiowy rozpoczyna się od lądowania zarodników Cordyceps na owadach. Zarodnik kiełkuje, a małe nitkowate włókna zwane strzępkami zaczną rosnąć wewnątrz owada i zamienią się w grzybnię. Grzybnia (podobna do korzeni struktura grzyba, która rozwinie się w grzyba) nadal zjada owada od wewnątrz. Kiedy grzybnia grzyba w pełni zużyje owada, a warunki środowiskowe są odpowiednie, z głowy owada powstaje grzybopodobny grzyb (owocnik). Następnie grzyb uwalnia zarodniki i cykl życiowy zaczyna się od nowa.

Istnieją dwa rodzaje grzybów Cordyceps, które można kupić: Cordyceps sinensis i Cordyceps militaris. Poniżej przedstawiamy krótki przegląd różnic między tymi dwoma. Warto dowiedzieć się, czym różnią się Sinensis i Militaris: Który Cordyceps wybrać? dla lepszego zrozumienia każdego typu. Jest to szansa na zrozumienie, która z tych dwóch odmian jest lepsza od drugiej, jeśli chodzi o suplementację tym grzybem.

Dziki Cordyceps Sinensis – Grzyb Gąsienicowy

Najbardziej znanym gatunkiem grzybów Cordyceps jest Cordyceps sinensis (obecnie oficjalnie znany jako Ophiocordyceps sinensis), który infekuje gąsienicę ćmy Hepialus. Rośnie głównie na dużych wysokościach w Tybecie i chińskich prowincjach Syczuan, Yunnan, Qinghai i Gansu. Można go również znaleźć w Indiach, Nepalu i Bhutanie, ale jest tam mniej obfity. Dziki Cordyceps sinensis nie występuje w 99,9% suplementów Cordyceps ze względu na wyjątkowo wysoką cenę. W rzeczywistości dziki Cordyceps sinensis jest najdroższym grzybem na świecie. Jest sprzedawany prawie wyłącznie w Azji i rzadko trafia na rynek północnoamerykański.